ZAJEDNO: Sramno saopštenje Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede
Sramno saopštenje Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede u kojem se navodi “da udeo vode sa područja sliva reke Jadar u ukupnom vodosnabdevanju Republike Srbije nije značajan, kao i da proizvodnja voća u ovom regionu nema presudan uticaj na nacionalnu privredu, a svakako i neće biti ugroženi planiranim projektom”, mogu da daju samo puke neznalice ili lažovi.
Kada već pomenuto Ministarstvo apeluje na “odgovorno i informisano iznošenje podataka” neka se i ono samo prvo malo bolje informiše i neka pita Ministarstvo rudarstva i energetike o vodnim potencijalima basena koji se proteže od Banje Koviljače do Šapca. Ministarstvo rudarstva i energetike je u zvaničnom dokumentu navelo da ispod Mačve ima podzemno jezero koje ima vodu najvišeg kvaliteta kapaciteta 4100l/s. To znači da sa tim kapacitetom možete da snabdevate vodom 14 gradova kao što je Zrenjanin!
Možete da flaširate 2000 litara i sekundi ili 110 miliona na dan pijaće vode. To su, prema tom Izveštaju, količine koje mogu da zadovolje 85 miliona građana svakog dana zdravom pijaćom vodom!
Loznica vodu pije iz bunara u Banji Koviljači i troši 200l/s, Šabac se snabdeva sa bunara u Tabanoviću i troši 250l/s, a kapacitet basena je 4100l/s. Dakle pored Loznice, Šabac ima dovoljno vode za Srem, pa sve do Zrenjanina.
U Izveštaju Ministarstva rudarstva i energetike jasno piše da je “ovaj sistem pogodan za distribuciju vode na regionalnom i međuregionalnom nivou i može da pomogne da se voda odvede u Srem, za beogradski, novosadski i južno-bački sistem”. Novi Sad već sad ostaje bez zdrave pijaće vode, a mi sedimo na “zlatnoj žici” koja može da reši problem svih građana. Ispred nas predstoje još sušenije godine i sada se postavlja pitanje da li ćemo se boriti za litijum ili zdravu pijaću
vodu?
Narod nema tu dilemu, jasno je šta je nama kao građanima ove zemlje važno, a to je zdrava pijaće voda i za to ćemo se boriti!