SRCE: U SRBIJI JE LUKSUZ PREŽIVETI!
Na Javnom servisu, u emisiji OKO Magazin pod nazivom „Politička borba za klase“ (ponedeljak, 10.07.2023. RTS 1 u 18:25) emitovana je vrlo zanimljiva analiza rangiranja porodica u zavisnosti od visine primanja, odnosno o tome ko u Srbiji pripada kojoj „klasi“.
Diskusiju je „začinila“ profesorka Ekonomskog fakulteta u Beogradu koja je navela da porodica koja ima mesečne prihode veće od 168 hiljada dinara pripada višoj klasi!
Krenimo redom i pokušajmo da navedemo sa kojima se troškovima danas susreće jedna prosečna srpska porodica sa dvoje dece. Pretpostavimo da jedno dete ide u školu a drugo u vrtić. Lepo bi bilo da pretpostavimo da je u pitanju septembar.
Troškovi:
- Minimalna potrošačka korpa 51.037 dinara
- Rata kredita za stan ili zakupnina oko 40.000 dinara
- Infostan i struja oko 10.000 dinara
- Internet i TV i mobilni telefon oko 6.000 dinara
- Vrtić 5.400 dinara
- Knjige za školu oko 16.000 dinara, sveske i pribor oko 5.000 dinara
- Sportske aktivnosti za oba deteta 8.000 dinara
- Obuća i odeća 20.000 dinara
Ukupno, nešto preko 160 hiljada dinara „čistog“ luksuza.
Naravno, ne plaća svaka porodica kredit ili zakupninu za stan i ne kupuju se knjige svakog meseca.
Ali, s druge strane, moramo da napomenemo da smo uračunali minimalnu potrošačku korpu a ne prosečnu, da dete ima sreće pa da je upisano u državni vrtić a ne privatni, da se za garderobu izdvaja minimalno i vrlo skromno (iako je u potrošačkoj korpi to uračunato kao da nosimo samo čarape), da ne idemo na porodični ručak u restoran ili sa kumovima i prijateljima na kafu, da deci ne dajemo džeparac za užinu, da deci nisu potrebni nikakvi privatni časovi, da nemamo automobil i ne plaćamo registraciju, servis i benzin, ne idemo na letovanje i zimovanje, da deca ne idu na ekskurziju, ili ne daj bože na neki rodjendan, maturu, da ne kupimo nijednu knjigu, da smo, hvala Bogu, zdravi i ne trebaju nam nikakvi lekovi, da deci ne trebaju fiksne proteze…
I da, ako istini pogledamo u oči, u Srbiji je luksuz preživeti!
To mora da se promeni!
RESORNI ODBOR ZA EKONOMIJU – SRCE