19. 01. 2025.
Vesti Lični stav

Šindić (SRCE) o rebalansu budžeta Beograda: Umesto škola i vrtića za komunikaciju sa građanima 877 miliona dinara ili 7,5 miliona evra

Centrala
  • September 16, 2024
  • 3 min read
Šindić (SRCE) o rebalansu budžeta Beograda: Umesto škola i vrtića za komunikaciju sa građanima 877 miliona dinara ili 7,5 miliona evra

Predlog rebalansa budžeta Beograda, koji će se u ponedeljak naći pred odbornicima Skupštine grada, potvrda je da sadašnja gradska uprava nije u stanju da pravilno planira prihode i rashode, kao ni da pravilno rasporedi postojeća sredstva.

Šapić će ostati upamćen kao jedini gradonačelnik koji je dozvolio da javna komunalna preduzeća, koja su uvek bila profitabilna, posluju sa minusom. Čak je i JKP “Pogrebne usluge”, koje je uvek donosilo prihod u budžet, otišlo u crvenu zonu. Predlog za rebalans budžeta, posle samo dva meseca od usvajanja, potvrda je da sadašnja gradska uprava nije u stanju da pravilno planira prihode i rashode, kao ni da pravilno rasporedi postojeća sredstva. Pred odbornicima će se naći najvažniji dokument za poslovanje i razvoj Beograda, sa nizom rešenja iz kojih može da se zaključi da prioritet vlasti nije jednaki razvoj grada i poboljšanje usluga, već potencijalno koruptivni poslovi, usmereni, pre svega, na završetak širenja privatnog Beograda na vodi. Tako, na primer, u Predlogu rebalansa nije predviđen nijedan dinar za opremanje lokacija za izgradnju predškolskih ustanova, a nije predviđena ni izgradnja novih škola. To je nedopustivo za grad kakav je Beograd – izjavio je Boško Šindić, poverenik Srbija centra za Beograd i član Predsedništva stranke i naglasio da su mnoge stavke uvećane u odnosu na prethodni.

Izgleda da je u međuvremenu porasla cena izgradnje nove autobuske stanice na Novom Beogradu, pa je umesto 62 predviđeno 132 miliona dinara za ovu godinu. Neobično je i da je cena izgradnje kanalizacije u naselju Miljakovac 3, o čijem nedostatku je Srbija centar više puta upozoravao gradsku vlast, povećana sa predviđenih 58,5 na skoro 110 miliona dinara. Šta je toliko poskupelo za dva meseca? Ako nije  onda imamo primer ili da novcem svih Beograđana upravljaju veoma nestručni ljudi, koji nisu u stanju da naprave projekat ili da je neko došao na ideju da novac ode tamo gde ne treba – u privatne džepove. Navešću još jedan primer koji budi sumnju – Sekretarijat za inspekciju, nadzor i komunikaciju bi trebalo da po ovom predlogu za nekakvu komunikaciju sa građanima dobije ni manje ni više nego 877 miliona dinara. To je 7,5 miliona evra. Toliko ne košta ni komunikacija Bele kuće sa građanima SAD ili administracije u Briselu sa celom EU. Za taj novac Beograd je mogao da dobije novu školu  – zaključio je Šindić.

Podeli:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *