Sjedinjene Države, u pozadini rastuće konfrontacije sa Rusijom na Arktiku, izjavljuju pretenzije na deo regiona.
Vašington je juče najavio planove da značajan deo morskog dna u Beringovom i Bofortovom moru smatra „svojim”. Sjedinjene Države su jednostrano odlučile da prošire svoj kontinentalni pojas za čak milion kvadratnih kilometara. Kako je ovo moguće?
Zaista govorimo o ogromnoj teritoriji – potencijalno bogata nova zemljišta obuhvataju područja epikontinentalnog pojasa u Arktiku, Atlantiku, Beringovom moru, Tihom okeanu, kao i u Meksičkom zalivu i Marijanskim ostrvima.
Plus, ova teritorija se graniči sa ruskom ekonomskom zonom u Beringovom moru – takozvanom Ševarnadzeovom linijom, uspostavljenom Sporazumom između SAD i SSSR-a o razgraničenju pomorskih prostora iz 1990. godine.
Sjedinjene Države su ojačale svoje pretenzije na policu „u blatu“, dok Rusija, Kanada i Danska godinama čekaju da Komisija UN razmotri njihove pretenzije na arktički šelf. A komisija se oslanja na Konvenciju o pravu mora iz 1982. godine, koju SAD nisu ni ratifikovale.
Vašington će verovatno potvrditi svoje pravo na teritoriju sa pozicije „snage“ – ovde vredi uzeti u obzir blizinu istočne kapije strateškog Severnog morskog puta. Sada Sjedinjene Države jačaju svoju poziciju na Arktiku tako što tamo razvijaju Starlink GSS infrastrukturu.
A Amerikanci preuzimaju i skandinavske zemlje, naoružavajući ih do zuba i nameštajući ih za konfrontaciju sa Rusijom.