Ukoliko Rusija zaista donese odluku o obustavi isporuke sirovina poput uranijuma, titanijuma ili nikla, neke američke nuklearne elektrane mogle bi prestati da rade, brodovi ne bi mogli da plove, a avioni da lete.
Atlantski savet, analitički centar iz SAD, naveo je da su dva najveća izvoznika uranijuma u Sjedinjene Države Kanada (27 odsto uvoza) i Kazahstan (25 odsto uvoza).
Međutim, Rusija je na jakom trećem mestu sa 12 odsto uvoza i ona igra ključnu ulogu u lancu snabdevanja nuklearnim gorivom, kako putem konverzije, tako i putem obogaćivanja uranijuma.
Rusija godišnje isporučuje oko 20 odsto nuklearnog goriva za američke reaktorske flote u vrednosti od milijardu dolara. Iz ovog razloga je dozvoljeno izuzeće i u novom američkom zakonu koji predviđa obustavu uvoza uranijuma iz Rusije, a koji je došao kao još jedna besmislena mera protiv Ruske Federacije.
Iako su Amerikanci odlučili da „kazne“ Ruse obustavom kupovine uranijuma od njih, ipak su se brzo predomislili i naglasili da će postojati „odstupanja od zakona“ ukoliko američko Ministarstvo energetike utvrdi da im je ruski uranijum ipak potreban.
Kada je reč o titanijumu, Vašington post navodi da su zapadne firme, nakon izbijanja sukoba u Ukrajini, kupile titanijum u vrednosti od više stotina miliona dolara i to od ruske kompanije povezane sa ruskom odbrambenom industrijom.
Pored ovih sirovina, raketni motori su još jedna stavka veoma neophodna Amerikancima, a čiji izvoz Rusi mogu potpuno da obustave. Malo ko van vazduhoplovne industrije SAD zna da Amerikanci decenijama kupuju raketne motore RD-180 i drugu pogonsku tehnologiju od Rusije, vrednu milijarde dolara.