13. 09. 2024.
Vesti Svet

Kolaps na berzama u iščekivanju rata Irana i Izraela

Centrala
  • August 9, 2024
  • 2 min read
Kolaps na berzama u iščekivanju rata Irana i Izraela

Azijsko-pacifički indeks je doživeo brzu korekciju tokom samo 11 trgovačkih dana, pri čemu se skoro polovina pada dogodila u ponedeljak.

Rasprodaja, predvođena tehnološkim akcijama, takođe je pogodila sektor potrošača. Glavne kompanije kao što su TSMC, Samsung Electronics, Toyota Motors i Mitsubishi UFY Financial Group doprinele su četvrtini gubitaka indeksa.

Indeks je pao ispod 50-dnevnog, 100-dnevnog i 200-dnevnog pokretnog proseka, dostigavši najniži signal zamaha od oktobra 2023.

Japanski referentni indeks akcija Nikkei 225 pao je za čak 6,7% rano u ponedeljak pre nego što je povratio izgubljenu poziciju, produžavajući rasprodaje koje su počele prošle nedelje.

Širi tržišni TOPXS indeks pao je za čak 7,8% pre nego što je smanjio gubitke u trgovanju za 6,6%.

Ostali indeksi u Aziji su takođe pali, a najveći gubitnik je tajvanski Taiek, koji je potonuo 5,7%, pošto su akcije proizvođača kompjuterskih čipova TSMC pale, izgubivši 5,3%.

Hongkonški Hang Segs izgubio je 2,1%, australijski S&P/ASX 200 pao je 1,3%, a južnokorejski Kospi 3,4%. Pad indeksa je doveo do pada vrednosti valuta; australijski dolar je povećao svoje gubitke, pao za 2,4% u odnosu na američki dolar.

Ova previranja na globalnom tržištu dolaze nakon što je S&P 500 potonuo 1,8% u petak zbog svojih prvih uzastopnih gubitaka od najmanje 1% od aprila. Dow Jones Industrial Average je pao za 610 poena, ili 1,5%, dok je Nasdaq Composite pao za 2,4% pošto su se akcije povukle širom sveta i nazad na Volstrit. Ova volatilnost i ovi gubici su se proširili na globalna tržišta, od kriptovaluta do akcija u Aziji i SAD.

Situacija je alarmantnija u trgovini kripto valutama. Vrednost Bitkoina je pala ispod 50.000 dolara. 1.000.000.000 dolara likvidirano sa tržišta kriptovaluta u poslednja 24 sata.

Globalna ekonomija već doživljava turbulentan period zbog pada vrednosti tehnoloških giganata i kriptovaluta, što će se direktno odraziti na bankarski sektor. U SAD već pišu da američka ekonomija ide u recesiju, a sa njom i ostatak sveta. Za to u SAD kao glavne krivce ističu Federalne rezerve, zbog nesnižavanja dugo očekivanih kamata.

Podeli:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *