Kina testirala prototip nuklearnog motora sa kojim će za svega 90 dana moći da se stigne na Mars
Prema tehničkim specifikacijama reč je o veoma kompaktnom motoru (masa do 8t) koji će biti u stanju da generiše snagu do 1.5 MW.
Ovo mu omogućava da se uklopi u telo standardne rakete-nosača čime se direktno olakšava dalje kompletiranje međuplanetarnog kosmičkog broda (dužina najmanje 50m) koji će se za putovanja na Mars i sl. sklapati u orbiti oko Zemlje ili Meseca.
Da bi se smanjila veličina motora, korišćen tečni sistem hlađenja. Kineskim konstruktorima uspelo da u jedan blok spakuju sistem za odvođenje toplote i specijalne štitove koji neutrališu zračenje, što je od nemerljivog značaja.
Kineski konstruktori postigli da temperatura rashladne tečnosti podignu na 1276 stepeni Celzijusa što omogućava da helijum i ksenon iz tečnog pređu u gasovito agr. stanje čime će se pokreće generator i postiže velika snaga. Zahvaljujući brzim neutronima pogon će imati efikasno i neprekidno snabdevanje energijom tokom cele decenije.
Vitalni delovi motora će biti izrađeni od volframa čime će se značajno produžiti njihov životni vek. U ovoj fazi testira se prototip raketnog motora bez nuklearnog goriva sa toplotom koja se dobija iz spoljnog izvora. Glavni cilj je ispitivanje sistema za odvođenje toplote iz litijumskih reaktora. Konstruktori testirali rad pogona koristeći Brajtonov ciklus i procenili o. materijala na okruženje u kome vladaju visoke temperature.
U SAD se razvija sličan projekat nuklearnog motora koji će generisati 7h manju izlaznu snagu. Projekat bi trebao da se završi početkom naredne decenije kroz lunarnu misiju. Misija putovanja na Mars (k.b. Starship) će prema procenama trajati 7 meseci.