07. 09. 2024.
Vesti Lični stav

Gradski odbor Srbija Centra podneo primedbe na Prostorni plan područja posebne namene za Beograd na vodi koji predviđa rušenje Beogradskog sajma

Centrala
  • August 16, 2024
  • 4 min read
Gradski odbor Srbija Centra podneo primedbe na Prostorni plan područja posebne namene za Beograd na vodi koji predviđa rušenje Beogradskog sajma

Rušenje Sajma je neprihvatljivo,  kao i stav da se Beograd na vodi ne integriše u urbanističku celinu grada Beograda, već da se ceo grad integriše u privatni projekat Beograd na vodi

Poverenik Gradskog odbora Srbija Centra Boško Šindić, arhitekta Antonije Antić i advokat i poverenik stranke za Savski Venac Aleksandar Vajagić podneli su danas, tokom trajanja ranog javnog uvida, Agenciji za prostorno planiranje i urbanizam predloge i primedbe na Prostorni plan područja posebne namene za Beograd na vodi, koji predviđa da se na području Beogradskog sajma grade stambeni objekti visine do 120 metara. 

-Iako smo svesni da režim SNS nikada nije uvažio nijednu stručnu primedbu važanost sajma nas obavezuje da probamo i na ovaj način, zvanično kroz Institucije dok traje rani javni uvid, podnesemo primedbe i predloge na ovaj prostorni plan. Sama činjenica da su zakazali tokom avgusta, kada su građani uglavnom na godišnjim odmorima i van Beograda, kao i da traje 15 dana, navodi nas na zaključak da im namere nisu da čuju građane i struku, nego da kao i uvek do sada “smuljaju” i na neki način zabašure ono što se dešava i tako ispune zakonsku obavezu koja postoji. Jasno je da režim Aleksandra Vučića i Aleksandra Šapića radi isključivo u ličnom interesu i interesu njihove klike i da im nije važan javni interes. Aleksandar Šapić je kao Pinokio koga je stvorio Vučić. Oni su do sada Srbiju ugrožavali, pre svega, moralno, a sada to čine i fizički. Uklanjaju naše objekte, koji im smetaju za stvaranje ličnog kapitala. Planiraju da unište našu poljoprivredu, plodno zemljište i vodu sa projektom Rio Tinto. Ništa im nije sveto kada je u pitanju lični interes. Bezbednost Srbije je u ovom trenutku ugrožena. Uvek smo se ujedinjavali u takvim situacijama i uveren sam da će i ovog puta cela Srbija da se ujedini. Veliki je izazov na ovoj generaciji. Srbija je zemlja naših predaka, ali i naših potomaka i imamo obavezu da je odbranimo. Srbija Centar će, kao stranka, dati svoj doprinos da Srbija postane bezbedna zemlja – izjavio je Boško Šindić.

Antonije Antić, arhitekta i bivši direktor Urbanističkog zavoda Beograda, izjavio je da predloženi plan oslikava današnji pristup planiranja u Beogradu.

– To je pristup da bismo nešto podigli moramo nešto da srušimo. U evropskim gradovima delovi opstaju vekovima. Menjaju se, ali radikalna promena konfiguracije, što će se desiti na Sajmu, daće potpuno drugačiju sliku grada. Ostaće hala 1, okružena nekim soliterima, što će promeniti ceo kompleks Sajma. To je neevropski pristup nadogradnje i razvoja gradova. Nije čudo što nas smatraju poluevropljanima, koji nikad nisu naučili pravila evropskog ponašanja. Moramo da razmislimo koliko mi našim ponašanjem tome doprinosimo – zaključio je Antić.

Aleksandar Vajagić, advokat i poverenik Srbija Centra za Savski Venac, naglasio je da je i ovoga puta privatni interes ispred javnog i poručio da se Sajam neće rušiti.

– To je pogubno. Ove izmene i dopune trebalo bi da obuhvate više desetina hektara na vrlo atraktivnoj lokaciji. Kao što su naši građani na skupovima protiv Rio Tinta jasno poručili “nećete kopati”, bitno je i da u slučaju Sajma zaštitimo javni interes i da kažemo da ne može privatna kompanija Beograd na vodi iz UAE da diktira našim institucijama na koji način treba da se izgrade novi urbanisti parametri za područje oko Sajma. Oni koriste eufemizam kada kažu da će se Sajam transformisati tako da hala 1 ostane, a ostala transformacija zapravo znači da će biti srušene hale 2,3 i 4, iako one čine jednu arhitektonsku celinu. A tu će da izgrade iste bezlične zgrade, koje već imamo mogućnost da vidimo, bez imalo arhitektonske vrednosti. Takve zgrade bi trebalo da budu izgrađene na području kompleksa, koji je počeo da se gradi još 1953. godine i u čijem projektovanju su učestvovali i čuveni arhitekta Pantović, građevinski inženjeri Žeželj i Krstić, svi članovi SANU. Rušimo kulturno dobro, koje nažalost nema tu zaštitu, da bi povlađivali interesu privatne kompanije. Kao što su građani Srbije poručili Rio Tintu “nećete kopati”, ja kao Beograđanin i poverenik stranke za Savski Venac, poručio bih kompaniji Beograd na vodi, Vladi Srbije, Gradu Beogradu i Aleksandru Šapiću – nećete rušiti Sajam – istakao je Vajagić.

Podeli:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *