Gajić (NARODNA): Očekujem da studija Rio Tinta neće dobiti zeleno svetlo

Predsednik Narodne stranke Vladimir Gajić izjavio je danas da se litijum ne sme iskopavati jer se ne smeju rizikovati akcidenti koji bi doveli do trajnog zagađenja podzemnih voda u Mačvi, kojih u svakom trenutku ima nekoliko puta više od potreba dnevnog snabdevanja Beograda vodom.
„To je odlučna činjenica u ovoj stvari i to kaže vodeći hidrogeolog u Srbiji profesor Zoran Stevanović, koji je i svetski priznat stručnjak za hidrogeologiju“, rekao je Gajić televiziji Kurir.
Gajić je naveo da rasprava u Skupštini Srbije o litijumu neće doneti mnogo jer će i vlast i opozicija svi ostati pri svojim stavovima.
„Stvorena je ogromna buka u vezi sa litijumom, građani u toj buci ne mogu da se snađu i kompetentne ljude malo ko sluša ali u Srbiji je uvek tako. Struka se pita ako baš mora, a uvek na kraju odluku donesu političari“, rekao je Gajić.
Gajić je naveo da 2004. godine nije potpisan nikakav ugovor sa Rio Tintom, nego je 2006. godine izmenjen Zakon o rudarstvu i počinjena je kardinalna greška kojom pravo prvenstva u eksploataciji ruda dobija onaj ko dobije pravo da istražuje.
„To je dovelo do pojave desetina rudarskih kompanija koje istražuju po Srbiji i sada ima više istražnih bušotina nego crkava. Rio Tinto će imati pravo ’preče kupovine’, odnosno pravo prvenstva da iskopava litijum ako to Srbija bude dozvolila“, rekao je Gajić.
Gajić je naveo da će stručna komisija Vlade Srbije ocenjivati Studiju o uticaju na životnu sredinu i da će biti neophodan konsenzus da bi studija dobila pozitivnu ocenu, i ocenio da se to neće dogoditi.
„Srbija sada ima rudnu rentu od pet odsto i ako bismo dobili samo to od kopanja litijuma onda bi zarada bila veoma mala od celog projekta. Značajne ekonomske koristi imali bismo ako bi litijum iz Srbije izlazio na četiri točka, to jest ako bismo u Srbiji imali i fabriku baterija i fabriku električnih automobila, ali EU nam to neće dozvoliti“, rekao je Gajić.
„Srbija mora da izbegne kolonijalni status i ne sme da pristane da uništi svoju životnu sredinu da bi se u EU vozili električnim automobilima“, dodao je Gajić.
Gajić je rekao da je opozicija trebalo da predloži zakon kojim se trajno zabranjuje kopanje litijuma i bora, a ne da stav opozicije bude „jednog lepog dana kada se vlast promeni i počnu da funkcionišu institucije videćemo šta će biti i možda ćemo i kopati litijum“.
„Moja prognoza je da će na kraju vlast zabraniti kopanje litijuma 2026. godine pred opšte izbore 2027. godine, pošto opozicija prethodno istroši svu energiju na toj temi“, zaključio je Gajić.