Gajić (NARODNA): Nema referenduma o kapitulaciji, kopanje litijuma bi zabetoniralo kolonijalni status Srbije
Predsednik Narodne stranke Vladimir Gajić izjavio je danas da bi kopanje litijuma u Srbiji trajno i nesagledivo uništilo životnu sredinu i zabetoniralo kolonijalni status Srbije u ekonomskom i u političkom smislu, i da je trenutno najopasnija ideja o vanrednim izborima zbog litijuma, kao i o referendumu.
„O kapitulaciji Srbije ne može biti referenduma, niti se o tome može izjašnjavati na izborima. Kao što ne možemo da se odreknemo Kosova i Metohije, tako ne možemo ni da dovedemo u pitanje opstanak prirode u Srbiji“, rekao je Gajić za portal „Ruserbia.com – O Srbiji na ruskom“.
„Neka pitanja su iznad svega u Srbiji, pa tako i vrednosti koje su zaštićene Ustavom Srbije, a među njima je i životna sredina, koja se ne može ugrožavati političkom voljom bilo koje vlasti, pa ni na osnovu volje većine građana, jer mi koji smo danas građani Srbije u ovakvim pitanjima imamo odgovornost i prema budućim građanima Srbije koji se još uvek nisu rodili. To što nam je Bog dao, sa time ne možemo da raspolažemo“, dodao je Gajić.
Gajić je podsetio da je Narodna stranka od prvog dana protiv eksploatacije litijuma u Srbiji i da je u decembru 2023. godine to pitanje, pored pitanja Kosova i Metohije, bilo glavna kampanje Narodne stranke.
„Ideja EU da se oni voze električnim automobilima preko devastiranja životne sredine u Srbiji ne sme biti prihvaćena. Litijum se danas po svetu rudari samo u pustinjama Čilea, Arizone, Australije, Kine…. Litijum se nigde ne eksploatiše tamo gde žive ljudi“, rekao je Gajić.
Gajić je istakao da je grupa relevantnih srpskih naučnika, među kojima su i članovi SANU (Šolaja, Đorđević, Tadić, Ristić, Grgur, Brezjanović, Stevanović, Sakan) objavila naučni rad u poznatom svetskom časopisu „Nejčer“ (Nature) u kojem argumentovano osporava eksploataciju litijuma u Srbiji.
„Nasuprot tome, imamo neimenovane i neidentifikovane stručnjake Rio Tinta, kao i predstavnike srpske vlasti, koji bez argumenata tvrde da kopanje litijuma može biti ekološki bezbedno.
„Nažalost, Rio Tinto je u kontinuitetu imao meku podršku vlasti. Ove vlasti, ali i prethodne takođe, kada su izgleda izvršene ključne izmene u Zakonu o rudarstvu koje daju veća prava kompanijama koje vrše istraživanja na osnovu regularnih dozvola o istražnim pravima“, dodao je Gajić.
Gajić je podsetio da je opšte poznata činjenica da Mačva, Jadar i Podrinje, koji su međusobno povezani podzemnim šljunkovitim slojevima, čine područje koje predstavlja najveći srpski rezervoar podzemnih voda i podzemnih termalnih voda.
„Oni koji su za rudarenje litijuma, nemaju argumente koji se suprotstavljaju ovom riziku koji bi Srbiju potencijalno ostavio bez vode“, rekao je Gajić.
Gajić je dodao da pored sasvim evidentne ekološke opasnosti, deluje i da su vrlo problematični ekonomski uslovi koji se dogovaraju sa investitorima i krajnjim beneficijarima, a to su automobilski giganti iz EU, ako je tačno da se Srbija obavezuje ili namerava da se obaveže da neće na bilo koji način stavljati ograničenja u pogledu izvoza sirovine.
„To bi značilo da Srbija dobija ulogu kakve su imale sve afričke zemlje koje je rudarstvo držalo u kolonijalnom statusu vekovima“, zaključio je Gajić.