Demokratska stranka – Problem akušerskog nasilja mora da se rešava na sistemskom nivou
Nakon smrti bebe zbog nesavesnog postupanja lekara i verbalnog i fizičkog nasilja usmerenog ka pacijentkinji, sve veći broj žena javlja se sa svojim svedočenjima iz porodilišta.
Neke od njih i same kažu da u momentu nasilnog čina nisu ni bile svesne da se nad njima vrši nasilje, neke da nisu znale kako da se u datom trenutku izbore za svoja prava, i zato problem akušerskog nasilja mora da se rešava hitno i na sistemskom nivou, navodi Milica Ranđelović, članica Resornog odbora Demokratske stranke za ljudska i manjinska prava i saradnju sa NVO.
Demokrate podvlače da su i uvrede i ponižavanje takođe akušersko nasilje, ne samo fizički napadi, i da čak i žene čiji je porođaj prošao “uredno”, svedoče da su bile žrtve verbalnog nasilja.
Svedočenja dolaze iz brojnih porodilišta širom Srbije, što ukazuje da akušersko nasilje ne može biti posmatrano kao incident, već kao problem koji zahteva sistemsko rešavanje, ozbiljan pristup i
uključivanje što većeg broja društvenih aktera, naglašavaju iz Demokratske stranke.
Ne smemo da dozvolimo da država ostane nema na tretman koji žene imaju u porodilištu, zahtevamo ozbiljnu istragu i opipljive rezultate. Etičko ophođenje prema pacijentiknjama ne sme da bude privilegija politički podobnih i osoba višeg materijalnog statusa, nego zakonom zagarantovano pravo svake žene.
Zbog toga “šav za muža”, verbalno i fizičko nasilje moraju biti posmatrani kao društveni problem, a akušersko nasilje uvršteno u krivični zakonik kao posebno krivično delo koje ne zastareva, kao što je to slučaj sa krivičnim delom protiv zdravlja ljudi koje trenutno postoji u zakonu.
Takođe, žene moraju biti pravovremeno obaveštene o svojim pravima i medicinskim procedurama za koje moraju da daju pismeni pristanak.
Resorni odbor Demokratske stranke za ljudska i manjinska prava i saradnju za NVO trenutno radi na izradi politika koje bi na sistemskom nivou sprečile problem akušerskog nasilja u Srbiji, poručuje Ranđelović.